Festival>>Kino na hranici/Kino na granicy 2010>>Dokumenty v Cieszyne/Českom Těšíne

Dokumenty v Cieszyne/Českom Těšíne

Dokumentárne filmy v programe 12. ročníka

jún 2010 Tomáš Hučko

Dokumentárnych filmov bolo tento rok v Těšine požehnane. Väčšina sa ich ocitla v sekcii Nové filmy. Anatomie gagu Josefa Abrháma jr. z roku 2008 sa premietala spolu s novým dokumentom Olgy Špátovej z roku 2010 Oko nad Prahou. Abrhámov školský film je zábavný predovšetkým v prvej polovici, tá je vlastne hranou groteskou, v ktorej predvádzané gagy protagonisti súčasne komentujú (Abrhám, Budař, Macháček, Smoljak), a to s pomocou citátov zo staršej eseje (zo šesťdesiatych rokov) Václava Havla. Druhá polovica filmu pozostáva takmer výlučne z hovoriacich hláv, známe osobností v ankete meditujú na témy: čo je to gag, ako vzniká vtip, humor. K slovu sa dostanú okrem iných Boleslav Polívka, Luděk Sobota, Břetislav Pojar, Ctibor Turba, Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Karel Vachek, Václav Havel a iní. Celkom príjemná a zábavná filmová etuda (trochu zdĺhavá v druhej, anketovej časti), ale nič viac.

Anatómia inak

Výstižnejšou a závažnejšou anatómiou – aktuálnych politicko-spoločenských a kultúrno-mentálnych pomerov českej spoločnosti je Špátovej celovečerný dokument o peripetiách s realizáciou víťazného architektonického návrhu Národnej knižnice v Prahe na Letnej. Popri epických motívoch, ktorých náplňou boli vybrané biografické fragmenty Václava Kaplického (profesná kariéra, emigrácia, návraty do slobodnej vlasti a pod.), ako aj z jednotlivých epizód neslávneho príbehu architektonickej súťaže až po zmarenú realizáciu víťazného Kaplického návrhu, známeho pod menom „chobotnica“, priniesol film aj univerzálnejšie podobenstvo o nadčasovom súboji talentu a tvorivosti s meštiackou malosťou či s úradníckou opatrnosťou a s politickým oportunizmom. Kým epické motívy prinášajú do filmu skôr publicistické kvality a tomu zodpovedajúci výraz (napríklad ankety, reportážne sekvencie, ale aj citácie televízneho spravodajstva), ktorý je pravda kultivovaný talentovanou kamerou, montážou a citlivou hudobnou dramaturgiou, na druhej strane ľudský rozmer osobnej drámy umelca aj s nepredvídateľným tragickým vyústením (náhle úmrtie architekta, paradoxne v deň, keď sa mu narodí dcéra) je zdrojom hĺbky a nadčasových hodnôt filmového diela.

Špátová sa netají svojimi sympatiami k jednej zo strán sporu, ale nemožno to označiť za jednoduchú tendenčnosť, veď k zodpovedajúcemu priestoru sa dostanú i odporcovia architektonického projektu, nielen jeho autor a zástancovia. Sympatické je napokon aj to, že autorka popri svojich zjavných preferenciách neváha ukázať aj slabšie stránky svojho hrdinu, napríklad vtedy, keď vo svojej naivite vyhľadáva oporu v opozičnom politickom tábore – u českej sociálnej demokracie a jej sprofanovaného lídra Paroubka (ktorý samozrejme v rámci svojich politických stratégií nasľubuje aj modré z neba).

Z českých dokumentov sa v sekcii noviniek ešte objavili dve konvenčnejšie snímky, bilančný veľkoplošný profil Miloš Forman: Co tě nezabije... Miloslava Šmídmajera, a epizódy z Havlovho pôsobenia v trutnovskom pivovare v sedemdesiatych rokoch pripomínajúci retrospektívny dokument Občan Havel přikuluje režisérskej dvojice Jana a Adama Nováka, ktorí tak nadviazali na svoj predchádzajúci podobne retrospektívny dokument Občan Havel jede na dovolenou (2005) a trochu tak posilnili dojem, že sa jedná o premyslenú recykláciu fenoménu Havel.

Filmové šachové partie

Pozoruhodnou dokumentárnou a občianskou aktivitou je poldruhahodinový film Martina Marečka Auto*Mat. Osobne angažované a subjektívne komentované home video, investigatívna publicistika, spravodajské reportáže z kolektívnych protestných akcií pražských cyklistov a aktivistov, individuálna akcia zaznamenaná kamerou, animované vsuvky. To všetko viac menej organicky skĺbené do trochu neúmerne dlhého dokumentu o neudržateľnosti rozvoja automobilovej dopravy v Prahe na úkor iných dopravných alternatív (v prípade filmu predovšetkým bicyklovej) a predovšetkým na úkor kvality života obyvateľov hlavného mesta.

Film trochu stráca v miestach, keď tvorcovia médium, s ktorým narábajú (dokumentárny film) rafinovane používajú ako prostriedok nátlaku na niektorých protagonistov, lebo žijú vo viere (a v ľahkom omyle) v zázračné schopnosti filmovej kamery. Sme toho svedkami napríklad vtedy, keď sa režisér vo filme detinsky poteší prísľubu primátora zorganizovať deň bez áut na Smetanovom nábreží, nazdávajúc sa, že to dosiahol vďaka zapnutej kamere, a podobne prehnané uzávery o „magickej sile“ videokamery vyvodzuje režisér aj z toho, že filmový štáb vykážu z verejného zasadnutia mestskej rady. Domnievam sa, že mechanizmy vplyvu na rozhodovanie politikov sú dnes oveľa zložitejšie a sofistikovanejšie, akoby sa prosto báli objektívu zapnutej kamery.

Tvorcovia sa tiež miestami vyžívajú v trochu lacnom výsmechu mestských úradníkov a iných činiteľov (najlepším príkladom toho je nakrútené smiešne ošívanie sa primátora Béma, keď musí s evidentnou nevôľou vypočuť ekologického aktivistu na zasadnutí mestského parlamentu). Permanentná a až programová je aj snaha prichytiť primátora „na hruškách“. Tvorcovia sa aj v presskite pýtajú: „Je pražský primátor spíše cyklista, nebo populista?“ Nuž správna a vôbec nie prekvapivá odpoveď bude - zrejme oboje. Z toho vyplýva, že takto ultimatívne položená otázka je postavená nesprávne. Navyše nie je ani veľmi podstatná, tvorcovia ako keby nechceli vedieť to, čo je zjavné a všeobecne známe: každý politik je do určitej miery populistom. Tu sa žiada dodať už len toľko, že zďaleka nie každý politik je cyklistom aspoň do tej miery, ako je ním primátor Bém... Pravda, predvolebné ideologické bláboly Mirka Topolánka o bezlimitnej európskej mobilite či nezmysly organizátora straníckeho mítingu o vplyve znečisteného pražského ovzdušia na upevnenie imunity detí sú smiešne a smutné zároveň – tu trafili filmári do čierneho.

Našťastie vo filme dostanú priestor aj podstatné a zaujímavé otázky a úvahy o mentalite samotných pražanov (či občanov všeobecne, veď podobné problémy sa týkajú aj iných miest) vo vzťahu k dopravnej situácii a ku kvalite života v hlavnom meste i v ostatných sídlach. Za viaceré výstižné príklady spomeňme napríklad len krásnu sekvenciu z návštevy tuningovej show, kde sa tvorcom podarilo vystihnúť značnú časť populácie, ktorá je zamilovaná do svojich áut a detinsky sa teší napríklad z úplne nezmyselného predratia pneumatík.

Rozkošná je tiež sekvencia s uctievaním Octávie v predajnom autosalóne v podaní nastrčeného "akčného lyrika" a spornú hodnotovú orientáciu generálneho manažéra Škody auto sa tvorcom podarilo demaskovať tiež bravúrne. Šéf automobilky je v rozhovore s režisérom schopný aj takýchto perál: "Je hezký říct omezme to, ale už historicky se lidstvo vždy staralo o to, aby se pokud možno zničilo samo... tak jak vyhynuli dinosauři, tak může vyhynout i člověk... ta katastrofa neovlyvní současnou a dvě následující generace, aspoň doufám..." A režisér správne dúfal, že to nepotrebuje žiadny komentár...

Napriek niektorým vyššie spomínaným výhradám by som jednak chcel oceniť neortodoxný prístup režiséra k problematike, keď popri niektorých balansoch v konečnom dôsledku jednostrannej optike nepodľahol a dokázal problematiku vnímať v súvislostiach. V neposlednom rade aj v mnohých situáciách, ktoré tvoria súčasť obsahu filmu, vystupuje Mareček skôr asertívne, nie ako burič s horúcou hlavou, ale ako zvedavý skeptik a analytik, ako katalyzátor situácií, čo nepochybne prispieva ku kvalitám celého filmu. Režisérovo pôsobenie vyniká napríklad aj v porovnaní s konaním niektorých iných aktivistov či dokonca s konaním niektorých členov filmového štábu – ukážková je napríklad nezmyselná a životunebezpečná exhibícia s pokusom o rozvinutie transparentu naprieč rušnou ulicou jedného zo spolupracujúcich kameramanov - Víta Klusáka - aj s jeho následným trápnym a zbabelým postojom, keď presviedča policajtov, že stál iba na chodníku („stál jsem na chodníku, stál jsem na chodníku!“ kričí Klusák, hoci ho filmové zábery usvedčujú z toho, že to nie je pravda. Že sa sekvencia dostala do filmu, za to si režisér tak isto zaslúži pochvalu).

Film sa vo výsledku nestáva akýmsi nabubralým revolučným pamfletom v nekompromisnej vojne proti všetkému plechovému na štyroch kolesách, ale inšpirujúcim a myslenie stimulujúcim tvorivým počinom niekde na pomedzí angažovanej publicistiky a dokumentu.

Cezhraničné kino

Zrejme už niekoľkoročnú tradíciu (žeby dokonca od samotného počiatku festivalu?) má aj originálna sekcia festivalu – Promítáni u řeky, čo je projekcia filmov ponad hraničnú rieku, z jednej krajiny do druhej. Ja som to zažil po prvý krát a tento nápad, jeho symbolika a mágia ma celkom očarili. Nie tak filmy, ktoré sa tento rok z českého brehu na plátno na strane poľskej premietali – staršie pseudodokumenty Petra Zelenku Visací zámek 1982 – 2007 z roku 1993 a Mňága – Happy end z roku 1996.

Napokon, dôležitejšia mi v tomto prípade pripadá skutočnosť cezhraničného kina (doslovne), ako zmysel premietaných filmov. Veď aj podmienky sledovania pod nočným tešínskym nebom: „na stojáka“, v dave v hojnej miere sa ovlažujúcom nejakou vhodnou tekutinou priala skôr nezáväznému výberu zábavných titulov, čo sa hádam aj naplnilo. To - hádam - som napísal preto, lebo spomínané filmy som nedopozeral. Stačilo mi len chviľku pobudnúť na pravom brehu rieky Olzy a pocítiť jedinečnú, doslovnú i symbolickú atmosféru cezhraničného kina...